Pasení v Hradisku – návrat :-D

Konečně jsme se opět podívaly za ovečkami, po půl roce na to samé místo – k Míše Máslové. 16.4. jsme se v jednu hodinu vydaly z Brna na dlooouhou cestu až za ValMez-

Ukázalo se, že po tak dlouhé pasecí absenci si to musíme obě zopáknout od začátku. Takže nejdřív okolo košáru, následně už s ovečkami ven. Shira tak krásně reaguje na pohyby tělem a já jí to kazím (klasika :-D ).

Více fotografií na rajčeti zde.

 

Pasení Hradisko

24.08.2013 09:35
Sobotní dopoledne patřilo pasení v Hradisku, u Míši Máslové. Účelem bylo zopáknout si (po veelmi dlouhé době) to, co (ne)umíme a zkusit si nové/jinačí ovečky. Tyto byly méně ochozené a chodily poměrně rychle. Nejprve jsme si daly opáčko okolo košáru. V druhém kole jsme měly ovečky navolna, ale v menším prostoru, než na pastvině. Musim jí začít víc věřit, ona to Shira umí a já jí to kazím :-D Ve třetím kole jsme si poprvé v životě zkusily pást i jiné stádečko, a to indické běžce. Shira se tady ukázala, že je schopná i pomalejší, jemnější práce, než to, co předváděla u ovcí. Byla nádhera sledovat, jak je šikovná (přeci jen ty kachny jsou o něco menší než ovce a já konečně pořádně viděla, jak pracuje :-D ). V posledním kole jsme měly ovečky volně na pastvině. Shira se dostala zpátky „do sedla“ a moc jí to šlo. Jedna chvíle byla trochu krušná, to když mi ovce přišláply nohu a já se odporoučela přesně pod ně :-D naštěstí to fotoaparáty nezachytily!

Pak nadešel čas odjezdu, já špinavá a podupaná, Šíša unavená a spokojená, nasedly jsme do auta a tradá domů :-)

Foto: rajče

Videa: běžci, u košáru

www stránky Míši tady

 

ZVOP Načešice

Tak je to tady. Shiruška prokázala vlohy k pasení, máme to na papíře :-D Na podzim HWT?

Pasení Vsetín

Jeliokož nás už za 3 týdny čeká ZVOP, byla možnost jet si zapást pěkně začasovaná. Pamatuje si Shira vůbec, jak se u oveček chovat? Pamatuju si to vůbec já?

16.4., tj v úterý jsme se vypravily na Vsetín, aby jsme si znovu popásly. Bylo nádherně, sluníčko svítilo, beránci byli zlatí. Jak se zdá, Shira povel down umí skoro stoprocentně s míčkem, zatímco u oveček je drobet nahluchlá :-D nicméně já to beru, je to mladý třeštiprdlo.. Hlavní pro mě je, že má o ovečky zájem, baví jí to a je to holka snaživá. :-)

Pasení v Dajaveře

O víkendu 5.–6.10. jsme se se Shirou zúčastnily intenzivky u paní Rájové v ch.st. Dajavera. K samotnému „tréninku“ (v našem případě ještě fáze nastartování psa) byly i „přednášky“, kde nám bylo krásně srozumitelně vysvětleno, jak a proč se psem pracujeme. K ovečkám jsme šly celkem 7x. Shira má prý pasení po mámě Gině (narozdíl od sestry Pheobe, která je prý celý táta Cheero) a šlo jí to kráásně, jen já jsem jí to kazila. Tak za chvíli nás čeká ZVOP!

    

Více fotek opět na rajčeti.

Začínáme!

Tak už si to Shira vyzkoušela. 6. a 7.7., když jsme byli v Banataj Wind na návštěvě.

Uplně nejdřív jsme chodily okolo košáru, kde uvnitř už byly ovečky. Shira se na ně měla soustředit, což nebyl problém :-D

Následoval vstup dovnitř a vypuštění dravé zvěře :-D

Shira se o ovečky zajímala. Hlavním úkolem (nejen prvního setkání) bylo prohlédnutí, očuchání oveček. Shira měla ocásek jako malamut, pěkně do spirálky. To prý znamená, že zatím to bere jen jako hru. Druhý vstup do košáru vypadal podobně – zájem o ovce, očuchání, ale né kousat a útočit na ně. Což Shira nedělala:-)

Druhý den naší návštěvy jsme se k ovečkám opět vydaly. Tentokrát už měla Shira ocásek níž. Zaměřily jsme se na to, aby okolo nich zběsile nelítala, ale pěkně klidně chodila – držela jsem ji na obojek, chodily jsme za stádem a já jí mírnila („ššš“ a „pomalu“). Jedné ovečce se ale povedlo vyběhnout z košáru a Shira hned za ní. Hrůza děs, nedala se odvolat, nereagovala a já se bála o ovečku. Naštěstí se jí nic nestalo, Shira si dala říct a na povel si sedla. Další vstup vypadal obdobně, chodila okolo ovcí, šla i blíž si čuchnout, pokud je chtěla „prohnat“, dostala zákazový povel; pochvalu, když chodila správně. Vždycky než jsem jí odvedla z košáru, přišel nějaký povel a ooobrovská pochvala:-)

Napotřetí jsme k ovečkám vyrazily navečeru. Shira byla už trochu unavená, ale stejně jí ovečky bavily a zajímala se o ně. Při posledním vstupu už byla únava hodně znát, rozptylovaly jí jiné věci. Proto jsme ještě s ovcemi „pohly“, abych jí mohla pochválit a následně opustit košár.

 

Když to shrnu: myslím, že Shiru to hodně baví (i podle toho jak vyváděla, když byli v košáru ostatní), první seznámení bylo takové navnadění a v budoucnu to bude prima:-) Pro mě z toho vyplynulo, že musíme cvičit ovladatelnost, aby se podruhé neopakovala situace s uprchlou ovečkou!