Co krmíme – Zelenina a Ovoce

Zelenina

Nemá moc velký úspěch, přidávám pouze do drštěk nebo mletého (jinde to vybere a vaháže). Strouhám a krájím nadrobno – jednak je tak pro psa lépe stravitelná a využitelná (psi neumějí trávit vlákninu) a také nejde tolik vynimrat.

Zeleninu řadíme mezi přílohy, z těch tvoří asi 60-70% (z celkové krmné dávky asi 20-30%).

Listová zelenina

Tvoří zhruba 40%.

Různé druhy listových salátů – čínské zelí, hlávkový salát, ledový salát, baby salát, klasické zelí; dále špenát, polníček, rukola. Tyto druhy rozmixované na kousky mám po pytlíčkách v mrazáku, vždy jen odsypu.

Teď od jara bude listové zeliny dostupných více druhů. I různých bylin a bylinek – listy medvědího česneku, řeřicha, pampeliškové listy, sedmikrásky, kopřivy, bazalka, pažitka, libeček, kudrnka,....

Ostatní zelenina

Přibližně 30%.

Z ostatní zeleniny jsem vyzkoušela mrkev, petržel, červenou řepu, papriku, rajčata, okurku, pórek, cibuli, česnek, brokolice (narozdíl od květáku nenadýmá), ředkvičky, květák, kedlubna, cuketa (na co si vzpomenete :-) ). Na co už můžu zapomenout, jsou rajčata. Ta opravdu Shira nesní, i kdyby byla nakrásně rozmixována a zamíchána do masa. Výraz, když vezme rajče do tlamy, nechtějte vidět.

Ovoce

Vhodné jsou skoro všechny druhy. Nejlépe využitelné je ovoce (stejně jako zelenina) mechanicky narušené (rozmixované). Můžeme ho také zamrazit, ale čerstvé je hodnotnější.

A co můžeme například podávat?

Ananas, angrešt, borůvnky, broskve, hrušky, jablka, jahody, kiwi, maliny, liči, meloun, mango, nektarinky, ostružiny, šípek, rybíz, švestky,.....

Průměrný obsah živin v ovoci a zelenině (NOVOSÁDOVÁ, Kateřina. BARFkrmení psa přirozenou stravou. Vyd. 1. Praha: Plot, 2011, 226 s. ISBN 978-80-7428-062-7.)

Ovoce nebo zelenina

(100g)

energie

kJ

energie

kcal

bílkoviny

%

tuky

%

sacharidy

%

banán 400 95,24 1 0,3 23
jablka 240 57,14 0,4 0,8 54
hrušky 256 60,95 0,5 0,3 15
jahody 172 40,95 0,8 0,5 9
hroznové víno 311 74,05 0,6 0,3 17

S ovocem je to lepší, než se zeleninou. Většinou ho Shira dostává ve formě svačinek, buď smícháné s jogurtem/tvarohem nebo uplně samostatně.

Ovoce tvoří asi 30% příloh.

Vyzkoušely jsme jahody, ostružiny, borůvky, rybíz (černý i červený), jablka, hrušky, kiwi, banán, pomeranč, hroznové víno.

U toho vína bych se pozastavila. Existují na něj různé názory. Já se držím toho, že když jich nezblajzne kilo, pár kuliček neuškodí. Stejně jí nechutnalo:-D Také prý cibule je pro psy jedovatá. Ale opět si myslím (a zdůrazňuji, je to můj názor), že když toho pes nesní kilo, sem tam neuškodí.